Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Ostatnia aktualizacja: 2012-04-19 18:50:04
Logo: Muzeum Ziemi Koszyckiej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

Właściciel?
Jesteś właścicielem lub menedżerem tego miejsca bądź firmy? Zweryfikuj swoje powiązanie i edytuj stronę.

Opis

Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha

Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha - muzeum znajdujące się w Koszycach, województwie małopolskim przy ulicy Wspólnej 13, na tzw. Przedmieściu Koszyckim.

Muzeum bierze początek od zrujnowanej podczas II wojny swiatowej Synagodze w Koszycach. Ruina została w 2004 roku kupiona, a następnie wyremontowana przez ponijnego bisnesmena w Chicago, Stanisława Boducha. Od 2007 roku budynkiem zajmuje sie zarząd wsi Koszyce.

Historia powstania

Pomysł zakupu, renowacji i ochrony tego budynku zrodził się w czasie rozmowy Stanisława Boducha i wójta gminy koszyckiej Stanisława Rybaka. Jak obaj wspominali, po zaakceptowaniu wszystkich warunków rozpoczęła się ciężka praca – oprócz obudowy samego budynku, należało zadbać o zabezpieczenie okolicy. Płynąca w pobliżu rzeczka Goczałka została wyregulowana na odcinku prawie 200 metrów, zbudowano także kanał podziemny i postawiono pięć mostów.

Marszałek Województwa Małopolskiego w swoim przemówieniu podkreślił, że na 186 gmin w województwie małopolskim tylko 16 gmin posiada własne muzeum. Sam pomysłodawca i fundator Muzeum mówił, że pragnął dokonać tego dzieła dla swoich dzieci i dzieci innych emigrantów, którzy z różnorodnych przyczyn musieli opuścić kraj. Takie miejsca będą przez wiele lat podkreślać piękno Polski i dobre serca Polaków, będą wiązać ze sobą pokolenia i będą dla nich powodem do dumy.

Otwarcie Muzeum

Na uroczystość otwarcia Muzeum 26 maja 2007 roku zaproszeni zostali m. in. ojciec prof. Andrzej Napiórkowski (przeor klasztoru na Skałce w Krakowie), ks. biskup Kazimierz Gruda, posłowie na sejm RP Andrzej Pałys i Wiesław Woda, dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, dyr. Muzeum Archeologicznego w Krakowie Jacek Rydzewski, senator Bogdan Podgórski, przedstawiciel Urzędu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, liczni przedstawiciele władz gminnych, samorządów lokalnych i mieszkańcy. Obecny był również główny bohater uroczystości Stanisław Boduch wraz z małżonką Heleną i synem Davidem.

Otwarcie rozpoczęło przecięcie wstęgi przez Stanisława Boducha i Stanisława Rybaka oraz udzielenie błogosławieństwa przez biskupa Kazimierza Grudę. Po podpisaniu dokumentów przekazujących budynek gminie, głos zabrali goście. Wielu z nich zwracało uwagę na niematerialny wymiar przedsięwzięcia. Odczytano również list gratulacyjny od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Oficjalną część i przemówienia uświetnił Chór Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów z Krakowa.

Eksponaty

Fragment ekspozycji Fragment ekspozycji

W Muzueum ustawiono już wystawę reprodukcji prac Stanisława Wyspiańskiego oraz eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych w regionie. Życie mieszkańców gminy Koszyc pokazują przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat (jak maszyna do szycia Singer), meble, ręcznie wykonane ozdoby, ludowe obrazy, etc. Ponadto w Muzeum znajduje się ekspozycja siedemnastowiecznych, haftowanych ornatów mszalnych.

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Mapa

większa mapka